Parafia Św. Maksymiliana Kolbego w Bramkach
Podsumowanie pracy w 2017 roku


  Drodzy Parafianie,

  Rok 2017 przeżywaliśmy pod szczególną opieką Matki Bożej Fatimskiej w czasie 100-lecia Jej objawień trójce pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie.

  Już po raz jedenasty staję przed Wami (10 lat mojej posługi w Bramkach, minęło dokładnie miesiąc temu), podsumowując kolejny rok naszej wspólnej pracy budowania kościoła duchowego i materialnego.

  Początek roku tradycyjnie to pogłębienie tajemnicy Wcielenia Syna Bożego przez wystawione Jasełka dzieci i młodzieży z naszej parafii przygotowane przez P. organistkę Justynę Michta oraz koncert kolęd dzieci.

  11 lutego we Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, jak co roku, przeżywaliśmy Dzień Chorego w Kościele, a później przy herbatce w kaplicy - oratorium. Na Mszy Św. 52 osoby przyjęły Sakrament Namaszczenia Chorych.

  Przez cały okres Wielkiego Postu oraz Adwentu gromadzone były dary dla potrzebujących na Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia w kaplicy Matki Bożej oraz w sklepach na terenie parafii, co pozwoliło obdarować ponad 50 osób na Wielkanoc oraz na Boże Narodzenie.

  Od marca, jako parafia włączyliśmy się w akcję Caritas - „Rodzina Rodzinie”, pomagając co miesiąc, przez pół roku, wybranej rodzinie z Syrii. Wspieraliśmy też innych potrzebujących m.in. poszkodowanych w sierpniu przez nawałnicę, odbudowę Katedry w Gorzowie oraz budujący się kościół na Passie. Pomagaliśmy również prześladowany chrześcijanom na świecie i kościoły w potrzebie, Domy Samotnej Matki, wspieraliśmy szpitale dziecięce i domy dziecka. Wspieraliśmy fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia.

  W kwietniu wzięliśmy udział w XXXII Światowych Dniach Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – ponad 50 osób. W spotkaniu wzięła udział m.in. parafialna grupa „Papieska”. Młodzież z tej grupy, spotyka się regularnie na modlitwie i bierze czynny udział w życiu parafialnym, zapewniając oprawę liturgiczną raz w miesiącu na Mszy Św., adorując Grób Pański w Wielki Piątek. Ostatnio po Pasterce zaskoczyli parafian rozdając upieczone przez siebie pierniczki.

  Nadal wydawany jest kwartalnik parafialny „Bramki do Nieba” dzięki wydatnej pomocy Pana Romualda Bykowskiego, Pani Bogumiły Szyprowskiej i pozostałych członków powołanej redakcji.

  Przez cały rok działał parafialny Caritas, zarówno młodzieży pod kierownictwem Pani Barbary Daniluk jak i osób dorosłych pod kierownictwem Pani Romy Wróblewskiej, organizując spotkania integracyjne m.in. na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Pani Barbara Daniluk spotykała się w piątki z młodzieżą potrzebującą wsparcia pedagogicznego. Caritas parafialny przez cały rok szerzy ideę pomocy bliźniemu rozdając sprzęt gospodarstwa domowego oraz ubrania pozyskane od darczyńców z parafii.

  Miniony rok to również 100. rocznica powołania do istnienia przez Ojca Maksymiliana Kolbego „Rycerstwa Niepokalanej”. W naszej parafii przez cały rok działała powołana w zeszłym roku parafialna grupa Rycerstwa pod kierownictwem Pana Piotra Bałamut.

  Kolejną okazją do budowania kościoła duchowego, wzorem lat poprzednich, były comiesięczne spotkania z rodzicami i dziećmi komunijnymi oraz rekolekcje adwentowe, comiesięczne nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nabożeństwa Eucharystyczne, nabożeństwa okresowe oraz odpust parafialny i dożynki.

  W tym roku, w Niedzielę 3 września 2017 r. po raz pierwszy Dożynki zostały zorganizowane przez parafię przy wydatnej pomocy Pana Roberta Rozum i bardzo wielu ludzi dobrej woli. Dzięki temu Dożynki zakończyły się sukcesem, co pozwala optymistycznie patrzeć na tegoroczne Dożynki.

  W listopadzie odbył się pierwszy z inicjatywy naszej parafii Dekanalny przegląd chórów i scholi zorganizowany przez Panią Justynę Michta.

  Na początku grudnia objawiła się nowa grupa parafialna Strefa Kobiet organizując spotkanie mikołajkowe połączone z warsztatami bożonarodzeniowymi, które zakończyło się sukcesem.

  Inną formą budowania duchowej wspólnoty stały się Roraty z udziałem najmłodszych, którzy bardzo licznie na nie przychodzili. W tym roku, wzorem roku ubiegłego, po sobotnich Roratach rodzice przygotowali dla swoich pociech wspólne śniadania w kaplicy-oratorium.

  Jak co roku, pogłębialiśmy wspólnotę z Domem Pomocy Społecznej w Bramkach, przez cotygodniową Eucharystię oraz udział w imprezach organizowanych przez parafię i dom pomocy.

  W ramach integracji środowiska parafialnego, podobnie jak co roku, w okresie wakacyjnym były organizowane pielgrzymki zagraniczne: w lipcu do Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Włoch, zaś we wrześniu do Niemiec i Czech.

  Poza dbaniem o rozwój duchowy oraz integrację parafii w minionym roku pamiętaliśmy również o rozwoju materialnym parafii.

  Na początku roku w marcu została ułożona kostka wokół pomnika Jana Pawła II przez rodzinę Państwa Krzemińskich z Bramek.

  Pan Leszek Mirkowicz dokonał renowacji krzyża misyjnego.

  We wrześniu został postawiony i poświęcony nowy krzyż we wsi Żaby, ufundowany przez mieszkańców.

  1 listopada parafia zyskała miejsce modlitwy na cmentarzu za zmarłych, których groby są nieznane, nie mają ich, jak ofiary obozów koncentracyjnych, czy łagrów sowieckich lub spoczywają na innych cmentarzach. Został na nim postawiony i poświęcony Anioł, zakupiony przez parafię. Cokół pod pomnik zakupił i postawił Pan Jacek Szymański, kostkę wokół niego ułożyli Panowie Krzemińscy, a iglaki posadził Pan Robert Rozum.

  W 2017 roku parafia zyskała nowe szaty liturgiczne, nowy mszał, figury bożonarodzeniowe przed ołtarz, dzwonki dla ministrantów, pelerynki. Zakupiono modlitewniki do kościoła.

  Posadzone zostały nowe iglaki i róże przez rodzinę Państwa Szymańskich z Bożej Woli oraz ufudowane iglaki do figury Matki Bożej przez Pana Roberta Rozum. Przed kościołem były sadzone kwiaty sezonowe - to dar Państwa Pawłowskich ze sklepu Ogrodniczego z Piorunowa oraz Pana Romana Bakon.

  Przez cały rok dbaliśmy o wystrój i czystość kościoła pod kierownictwem Pani Stanisławy Michalak.

  O sprawność instalacji elektrycznej i ciepłowniczej kościoła dbali Panowie: Boruszewscy, Lesiński i Kucharski. Pan Grzegorz Żaczek dbał o sprawy hydrauliczne m.in. wymienił krany zewnętrzne na budynku kościoła i kaplicy.

  Ogólną opiekę i pomoc nad budynkami parafialnymi sprawował Pan Leszek Mirkowicz.

  Dbaliśmy też o porządek na cmentarzu parafialnym - wielokrotnie była koszona na nim trawa m.in. przez Pana Dariusza Bernackiego, a Pan Jacek Wróblewski uporządkował cmentarz usuwając palenisko śmieci i wyrównując teren pod kontenery.


  Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw oraz osób, które pomogły nam w tym roku w rozwoju materialnym i duchowym naszej parafii. Wszystkim należą się słowa wdzięczności.

  Statystyka udzielonych Sakramentów w 2017 roku:
  1. rozdanych komunii św. - 39.000 szt.
  2. chrzty – 26 dzieci
  3. do I Komunii Św. przystąpiło – 36 dzieci
  4. do Bierzmowania - 56 osób
  5. do Namaszczenia Chorych – 57 osób
  6. Saktament Małżeństwa przyjęło – 5 par
  7. pogrzeby – 17, w tym 6 z DPS