Podsumowanie pracy Parafialnego Zespołu Caritas w Bramkach za rok 2013

W 2013 roku obchodziliśmy 5-lecie działalności oddziału Caritas w Bramkach. Praca Caritasu w minionym roku była bardzo urozmaicona, zorganizowano bardzo wiele imprez dla środowiska lokalnego i osób, które chętnie przyjeżdżały na nie spoza Gminy Błonie.

Imprezy Integracyjne propagowały za każdym razem integrację wielopokoleniową, dzieci i młodzieży, rodzice oraz dziadkowie – seniorzy, osoby niepełnosprawne. Celem tych inicjatyw zawsze było wychowanie przez działanie oraz uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka – „Patrzenie Sercem”, co udało się w 100%.

Młodzież na każdej imprezie brała czynny udział, jak również w cotygodniowych spotkaniach z Panią Pedagog Barbarą Daniluk. Na spotkaniach poruszane są problemy istotne dla młodzieży. Młodzi ludzie otrzymują wsparcie, są zawsze wysłuchani, po czym razem szukamy rozwiązań różnych problemów. Młodzież to gimnazjaliści, którzy dopiero wchodzą w życie dorosłe.
    >br>W roku 2013 odbywały się: Bal Karnawałowy dla dzieci i rodziców, Sylwester Bezalkoholowy, na którym bawiło się na trzeźwo do białego rana 60 osób. Dzień Chorego, Dzień Kobiet i Mężczyzn, spotkanie Wielkanocne, Koncert dla Piotrusia – niepełnosprawnego dziecka.

Piknik Rodzinny „Mama Tata i Ja” pod hasłem „Rodzina Bogiem silna - to szczęśliwa Rodzina”. Na pikniku Pani Barbara Daniluk wyróżniła ludzi pomagających przez okres 5 lat w działalności Caritas w Bramkach. „Anioły” oraz dyplomy sponsorowała Lokalna Grupa Działania na czele z Prezesem stowarzyszenia Panem Pawłem Białeckim.

We wrześniu obchodziliśmy 25-lecie Parafii w Bramkach. Była to piękna i wzruszająca impreza całej wspólnoty parafialnej na czele z naszym ks. Kanonikiem Grzegorzem Wieteska. Na uroczystość przybyło bardzo wielu wspaniałych gości z Gminy Błonie i Baranowa, honorowym gościem był Kardynał Kazimierz Nycz oraz księża z całego dekanatu błońskiego. Mamy nadzieję, że Goście czuli się w naszej Parafii jak w domu.

Na początku lipca odbyła się pielgrzymka do sanktuariów Maryjnych w Europie, dziękując Matce Bożej za opiekę, otrzymane łaski Bożej. Dziękujemy za niezapomniane przeżycia i doświadczenia duchowe, które nas ubogaciły.

w minionym roku gościliśmy w naszej parafii dwukrotnie Wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritasu podczas Rejonowych Spotkań Caritasu Archidiecezji Warszawskiej z księdzem Dyrektorem oraz pracownikami Diecezjalnego Caritasu.

Nie zapomnieliśmy jednocześnie o dotychczasowych zadaniach pomocy żywnościowej oraz sprzętu AGD, ubrań oraz paczek dla dzieci niepełnosprawnych. Stałą opieką objęliśmy ok. 600 osób z parafii i okolic.

Działają Grupy Wsparcia dla Kobiet i Ofiar Przemocy w Rodzinie, oraz grupa AA „Bramka”, klub seniora „Złota Jesień” Młodzieżowy Caritas oraz punkt konsultacyjny i porady prawne. Z porad w tym punkcie skorzystało bardzo wiele osób potrzebujących.

Bardzo dobra współpraca Pani Prezes Caritas Barbarą Daniluk z instytucjami Gminy Błonia oraz Baranowa spowodowała, że udało się załatwić bardzo wiele trudnych spraw rodzinnych. Dzięki współpracy wszystkich grup działających przy parafii oraz ks. Proboszcza Grzegorza Wieteska zrobiliśmy bardzo wiele dla środowiska lokalnego.

Wszystkim Wolontariuszom za służbę dla drugiego człowieka oraz za dar serca potrzebującym serdecznie DZIĘKUJEMY.

Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy obdarzy wszystkich łaskami i zdrowiem.

Prezes Parafialnego Caritas w Bramkach – Barbara Daniluk oraz odpowiedzialny za działalność zespołów Caritas w Dekanacie Błońskim – Wicedziekan ks. Grzegorz Wieteska.