Podsumowanie pracy Parafialnego Zespołu Caritas w Bramkach za rok 2012

Rok 2012 dla Caritas w Bramkach był owocny w nowe inicjatywy, które udało się nam zrealizować dzięki wsparciu i życzliwości naszego Proboszcza ks. kanonika Grzegorza Wieteska oraz zaangażowaniu, ofiarnej i bezinteresownej pracy całego zespołu - dorosłych i młodzieży.

Nie zapominaliśmy jednocześnie o dotychczasowych zadaniach, jakie realizujemy jako parafialny Caritas od chwili powstania czyli roku 2008. Bardzo wiele rodzin skorzystało z pomocy w postaci darów żywnościowych, mebli, sprzęty AGD, odzieży. Stałą pomocą otoczyliśmy blisko 490 osób z parafii i okolic.

Zorganizowaliśmy wiele imprez integracyjnych: dla dzieci, dorosłych, starszych, niepełnosprawnych, potrzebujących pomocy i wsparcia.

Od września 2012 roku działa przy parafii młodzieżowy Caritas, gdzie młodzież gimnazjalna kształtuje swoją osobowość i wrażliwość serca na potrzebujących, patrząc „sercem na drugiego człowieka”, służąc bezinteresownie innym.

W punkcie informacyjno – konsultacyjnym działającym kolejny rok wiele osób potrzebujących pomocy uzyskało: wsparcie, porady prawne i pozytywne załatwienie swoich spraw w urzędach.

W listopadzie br. powstała Grupa Wsparcia dla kobiet i ofiar przemocy domowej pod kierunkiem pani Małgorzaty Węgrowskiej, terapeutki z Żyrardowa.

Nawiązaliśmy współpracę z instytucjami, które pomagają osobą pokrzywdzonym i potrzebującym pomocy. Na podkreślenie zasługuje bardzo dobra współpraca z instytucjami gminy Błonia i Baranowa, dzięki której udało się załatwić wielu trudnych spraw rodzinnych.

Przy parafii działa grupa AA „Bramka”, gdzie osoby uzależnione wspierają się i pomagają sobie nawzajem.

Bardzo dużym osiągnięciem jest to, że wszystkie grupy działające przy parafii i Caritas wspierają się i pomagają w działalności społecznej Caritas, służąc innym potrzebującym. Dzięki tej współpracy na koniec roku udało się zorganizować Bezalkoholowego Sylwestra na 50 osób, na którym wszyscy w rodzinnej i wspaniałej atmosferze bawili się do białego rana, a po imprezie pomagali w sprzątaniu sali naszej dawnej kaplicy, aby mogła dalej służyć spotykającym się w niej niemal każdego dnia w/w grupom.

Wszystkim wolontariuszom za dar serca i bezinteresowne niesienie pomocy drugiemu człowiekowi z serca dziękujemy.

Prezes Parafialnego Caritas w Bramkach – Barbara Daniluk oraz odpowiedzialny za działalność zespołów Caritas w Dekanacie Błońskim – Wicedziekan ks. Grzegorz Wieteska.